Публікація

Хто відповість за підпал стихійних поселень напередодні «Євробачення»? Питання залишається відкритим

Правозахисники заявили, що розслідування підпалів стихійних поселень у Києві не відбувається. Представник МВС відповів, що правоохоронці чекають на заяву про злочин.

Наприкінці березня та на початку квітня у Києві виселили мешканців двох стихійних поселень, у яких проживали роми, а також угорці та українці. Намети, в яких жили ці люди, були підпалені. Прес-конференція, що відбулась 26 квітня в інформаційному агентстві «Главком», стала першим випадком, коли правоохоронні органи відповіли на заяву правозахисників щодо подій, які носять характер етнічних чисток.

Юрист-аналітик Української Гельсінської спілки з прав людини Олена Сапожнікова заявила, що залишки підпалених поселень на Березняках були підпалені ще раз, у ніч з 10 на 11 квітня.

DSC_6334
Олена Сапожнікова

Потерпіла мешканка цього поселення Рита Пастарма повідомила, що напередодні до них звернувся представник якоїсь політичної партії та запропонував жителям виїхати з цього району, оскільки скоро у Києві відбудеться пісенний конкурс «Євробачення» і їх можуть побачити гості міста, що будуть їхати трасою поруч. Жінка зазначила, що жителі поселення отримували погрози про підпал, який можуть здійснити люди ультраправих поглядів. За її словами, представник політичної партії обіцяв купити людям квитки на потяг, але після погроз вони самі почали покидати поселення.

DSC_6346
Рита Пастарма

Петро Григоріченко, Президент Всеукраїнської спілки громадських організацій «Конгрес Ромен України», розповів про аналогічну справу з підпалами напередодні футбольного чемпіонату «Євро-2012». За його словами, не зважаючи на резонанс та його виступ на гуманітарній раді при Президенті України, розслідування було “cпущено на низи” і наразі справа знаходиться в Європейському суді з прав людини.

DSC_6364
Петро Григоріченко

Петро Григоріченко зазначив, що образ ромів у ЗМІ часто подають безвідповідально, безпідставно звинувачуючи їх у злочинному способі життя та провокуючи ворожість до цілого етносу. Він закликав журналістів бути відповідальними та звернувся до представника МВС з проханням зробити все можливо, щоб захистити права постраждалих від підпалу та забезпечити їхню безпеку.

Радник Міністра внутрішніх справ України Іван Варченко повідомив, що за його інформацією, питанням виселення ромів з Березняків займався лідер політичного руху «Єдина сила» Володимир Нетребенко. Нетребенко, за його словами, заявляв про те, що громадські активісти разом з політиками купили жителям поселення квитки та допомогли організувати від’їзд жителів поселення на Закарпаття.

DSC_6409
Іван Варченко

Іван Варченко заявив, що виходячи з оперативної інформації та повідомлень у ЗМІ, на сьогодні немає жодної заяви, з якої могли б працювати правоохоронні органи відносно наявних даних. Також немає жодної заяви від постраждалих. Це за його словами, одна реальність. Іншу реальність створює заява правозахисників. Вона створює інший образ України як держави, та інший образ ситуації, яка склалася, – сказав Іван Варченко.

«Я хотів би, щоб наші правоохоронці, зокрема ті, які в поліції працюють зараз – слідчі, оперативники, мали підставу для конкретного реагування», – зазначив радник Міністра МВС.

DSC_6398

На питання Олени Сапожнікової, чи не є публічна заява правозахисників та потерпілої щодо підпалу та знищення майна достатньою підставою для початку розслідування, Іван Варченко відповів, що по-перше, МВС дасть офіційну відповідь на заяву громадських організацій, а по-друге – представники потерпілої, яка боїться звертатись до правоохоронців через погрози, на основі конкретних матеріалів, все-таки, мають написати заяву про злочин до районного відділку поліції. Тоді, за словами представника МВС, є шанс добитися справедливості.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: