Публікація

Експерти вважають, що складна ситуація в країні не є перешкодою для реформування міліції

Громадські експерти підготували для країни проект реформи міліції. Про це представники робочої групи з реформування органів правопорядку в рамках громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» розказали на прес-конференції 15 травня. Група експертів з різних організацій і установ розробила і представила для широкого обговорення концепцію реформування міліції, а також проект закону про поліцію і поліцейську діяльність в Україні, який має замінити застарілий закон про міліцію.

Експерти переконані – реформу міліції в жодному разі не повинна готувати і втілювати сама міліція. Це питання мають вирішувати ті, хто не зацікавлений в збереженні посад чи впливу. За всі роки незалежності України якісна і системна реформа органів правопорядку так і не була проведена, а міліція продовжує працювати на себе, замість служінню людям. Наслідки цього ми спостерігали під час Євромайдану, а надто помітні вони тепер – в умовах боротьби з організованими злочинними групами в різних регіонах країни. Тому експерти з громадських організацій розробили і пропонують владі проект плану дій щодо побудови нової і ефективної міліції.

«Ініціатива «Реанімаційний пакет реформ» була створена щоб донести думку громадськості до нової влади і домогтись справді затребуваних в суспільстві реформ. Наразі ми об‘єднали більше 150 експертів з різних сфер життя – судоустрій, децентралізація влади, боротьба з корупцією тощо. Група експертів з реформування органів правопорядку взяла на себе складну задачу – змінювати систему, яка остаточно втратила довіру суспільства але найбільше опирається змінам. Але ми вже маємо позитивний досвід диктування владі народної волі, тож і міліцію змінити нам під силу», – коментує проведену роботу Світлана Заліщук, співкоординатор ініціативи «Реанімаційний пакет реформ».

Головний експерт робочої групи з Центру політико-правових реформ Олександр Банчук зазначає, що проблеми української міліції описані нині не лише в звітах правозахисників, а й зрозумілі більшості простих громадян, тому реформа не потребує тривалих обговорені у відомствах – вона потребує негайних дій. «Наша реформа передбачає можливість участі громадян не лише у контролі дій силовиків, а й у їх відборі і призначенні, розгляді дисциплінарних порушень. Для того, щоб міліція працювала на людей, вона повинна підпорядковуватись громаді, тобто ми пропонуємо створення муніципальної міліції, яка фінансується і контролюється тими, на кого працює. Також ми пропонуємо чітко обмежити можливість застосування та чисельність спецпризначенців – вони не повинні патрулювати вулиці чи виконувати інші функції, які можуть виконати звичайні міліціонери. Їх робота – особливо небезпечні злочинці, а не мирні громадяни. Окрім того суттєво має бути підвищена зарплата міліціонерів і соціальні гарантії для них, все це чітко закріплюється в законі – ані начальник ані інші чиновники на це не впливають», – додав Банчук.

Автори концепції та законопроекту про поліцію планують передати свої напрацювання на розгляд органам влади а також на експертизу міжнародним експертам. Також документи будуть доступні до перегляду і коментування усім зацікавленим на сайті ініціативи. За підсумками обговорення тексти будуть доопрацьовані і запропоновані до прийняття.

«Найпопулярнішим контраргументом до реформ зараз є складна ситуація в країні – сепаратисти, масові заворушення, мародерство і паніка в деяких регіонах країни. Однак початок реформ не означає введення їх в дію завтра. Ми свідомі того, що зміни потребуватимуть перехідного періоду. Однак розпочинати їх потрібно вже сьогодні, щоб отримати результат за півроку. Запроваджуючи покрокові але кардинальні реформи, ми зможемо очистити лави правоохоронців і поступово відновити довіру до людей в формі. А консервуючи ситуацію і переставляючи місцями керівників регіональних управлінь і підрозділів влада лише підбурює хвилю незадоволення і наражає нас усіх нас на небезпеку», – ділиться враженнями від сучасної ситуації з міліцією Роман Романов, директор Програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: