Публікація

Досягнення прокуратури Криму у зборі доказів вчинення воєнних злочинів на окупованому півострові базуються на співпраці з неурядовими правозахисними організаціями, – Генпрокурор

12 грудня 2017 року у прокуратурі Автономної Республіки Крим відбувся брифінг Генерального прокурора України Юрія Луценка та прокурора Автономної Республіки Крим Гюндуза Мамедова щодо скерування до Міжнародного кримінального суду перших інформаційних повідомлень за фактами незаконного привласнення майна на тимчасово окупованій території півострову Крим та примусового переміщення і видворення за рішенням судів окупаційної влади громадян України з території тимчасово окупованого півострову Крим.

Участь у заході також взяли народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Під час брифінгу Генеральний прокурор відзначив проведену прокуратурою Автономної Республіки Крим спільно з неурядовими правозахисними організаціями, а саме Української Гельсінської спілки з прав людини та Регіональним центром прав людини, активну роботу зі збору доказів вчинення на тимчасово окупованій території півострова Крим злочинів на які поширюється юрисдикція Міжнародного кримінального суду, зокрема, воєнних злочинів та злочинів проти людяності. «Всі її досягнення у цьому питанні базуються на співпраці з неурядовими правозахисними організаціями, ставка на таку роботу визначає результативність, в тому числі, на міжнародному рівні», – сказав Юрій Луценко.

Він зазначив, що робота прокуратури автономії відразу була сфокусована на Міжнародний кримінальний суд і сьогодні прокуратурою передано два інформаційних повідомлення до цього органу правосуддя. «У ході розслідування прокуратура Автономної Республіки Крим отримала відомості про захоплення на півострові більш ніж 4 тисячі українських підприємств. Загальна оцінка збитків, завданих державі становить більше трильйона гривень», – зазначив Генеральний прокурор.

Прокурор Автономної Республіки Крим Гюндуз Мамедов, у свою чергу, зупинився на інформаційному повідомленні, яке було скеровано до Міжнародного кримінального суду разом з правозахисними організаціями щодо примусового переміщення. «Примусове переміщення, депортація, переміщення ув’язнених з Криму в місця позбавлення волі на території Російської Федерації, колонізація з числа громадян Російської Федерації – це є воєнними злочинами. Актуальність і серйозність цього злочину зумовлена тим, що тягне за собою зміну демографічної ситуації півострову, зміну складу його населення на користь громадян Російської Федерації і витіснення, а можливо – і повне викорінення українського населення, а також усього українського, що на цей момент є на півострові», – зазначив Гюндуз Мамедов.

Також, прокурор Автономної Республіки Крим підкреслив, що воєнні злочини не мають строків давності, а тому винні особи можуть бути притягнуті до відповідальності у будь-який час та вони не можуть бути амністовані.

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко під час брифінгу повідомив, що організація почала займатися збором доказів порушення прав людини з початку конфлікту на Донбасі та захоплення Криму, і найперше інформаційне повідомлення до Міжнародного кримінального суду було скеровано у листопаді 2016 році. Воно стосувалося примусового переміщення осіб, які були засуджені і вироки щодо яких вступили в силу, з території Криму на територію Російської Федерації. «Нашою організацією задокументовано більше тисячі випадків вимушеного переселення [осіб] з території, де вони проживали на континентальну територію», – сказав Олександр Павліченко.

Oleksandr Pavlichenko, Executive Director of the Ukrainian Helsinki Human Rights Union
Олександр Павліченко

Він також акцентував увагу на необхідності належного захисту свідків та висловив подяку за можливість співпрацювати з правоохоронними органами Криму.

Щодо великомасштабного заселення півострову Крим громадянами Російської Федерації висловився і Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. «Точних даних стосовно того, скільки росіян переїхало до Криму із 2014 року немає. За 3,5 роки окупації населення Криму збільшилося на 10%. Смертність збільшилася на 7,2%. Росія завела до Криму не менше півмільйона своїх громадян», – сказав лідер кримськотатарського народу.

Він погоджується, що всі ці порушення кваліфікуються як воєнні злочини. «Наше завдання, в першу чергу, завдання прокуратури Автономної Республіки Крим – фіксувати всі ці злочини і потім подавати в Міжнародний суд. Що стосується імплементації розширення Міжнародного суду, в квітні цього року було проміжне рішення Міжнародного суду в основному щодо расової дискримінації. Було визнано, що РФ абсолютно незаконно заборонила Меджліс кримськотатарського народу і рекомендувала найближчим часом відновити його діяльність», – заявив Мустафа Джемілєв.

Джерело – сторінка Прокуратури Автономної республіки Крим у Фейсбуці
Фото заставки – сторінка Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: