Публікація

Для того щоб відстоювати свої права, хворій людині потрібно дуже багато здоров’я

Кожен третій українець страждає на психічний розлад. Про це в рамках презентації Доповіді «Права і законні інтереси людей з проблемами психічного здоров’я: міжнародні стандарти та українське законодавство» повідомили представники громадської організації М’АРТ. Результати дослідження, зазначені в Доповіді були презентовані в якості новорічного подарунку представнику законодавчої гілки влади – народному депутату Валерію Сушкевичу. Доповідь побудована на порівняльному аналізі відповідності існуючих норм українського законодавства міжнародним стандартам. Основним джерелом міжнародних стандартів на відповідність яким проводився аналіз українського національного законодавства був «Контрольний перелік Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я».
За словами редактора Сергія Бурова, проблема, що була піднята громадською організацією М’АРТ є надзвичайно актуальною, адже існують прогнози, що у 2010 році психіатрічні захворювання серед українців посядуть перше чи друге місце серед усіх інших хвороб.
Автор Доповіді Роман Семешко зазначив, що цього року виповнюється вже 7 років з дня прийняття Закону України «Про психіатричну допомогу». Проте багато норм цього закону є суто декларативними. Так, положення ст. 5 вказаного закону гарантують надання психіатричної допомоги на належному рівні. Що ж являє собою «належний рівень» законодавчо не визначено. Стаття 25 гарантує близько 40 прав пацієнтів. Проте чи виконуються вони і чи знають про них самі пацієнти? Для прикладу можна взяти право на отримання житла, в порядку, встановленому законодавством. Як відомо, новий Житловий кодекс ще не прийнятий, а норми старого суттєво устаріли. Тож, на практиці, жоден інвалід не має змоги отримати житло.
Суттєвою є також проблема дотримання прав пацієниів в психіатричних лікарніх. Зокрема, в медичних закладах існують юридичні служби, проте вони не надають правову допомогу особам, що перебувають там в якості пацієнтів. Для порівняння слід зазначити, що за кордоном вже досить давно існують служби, які надають правову допомогу хворим.

Голова Вінницької громадської організації інвалідів «Користувачі психіатричної допомоги та хворі на епілепсію «Відродження» Руслан Імереллі звернув увагу присутніх на той аспект, що зазвичай, перебуваючи в медичному закладі психіатричної допомоги, пацієнт навіть не знає мети свого там перебування, не може ознайомитись з історією хвороби чи з новітніми технологіями лікування, що мав би запропонувати йому лікар.
Нерідко трапляються випадки приниження гідності пацієнта адміністрацією чи медичним персоналом лікарні. «Не мог отказаться от работы – не дадут сигарет», або «Попросил санитара открыть туалет. Санитар отказал» Так звучать відповіді пацієнтів психіатричної лікарні на запитання анкети для проведення моніторингу «Дотримання прав осіб з психічними розладами під час їх перебування у психіатричному стаціонарі».
Статистика громадських організацій свідчить, що лише 30% психічно хворих людей, які перебувають на стаціонарному лікуванні, знають про наявність Закону України « Про психіатричну допомогу». З них ще меньше знає про те, що написано в цьому законі. Так на запитання «Чи знаєте Ви свої права пацієнта під час лікування в стаціонарі?» були отримані відповіді накшталт: «Не шуміти, не влаштовувати скандали», «Слухатися персонал», «Вести себе спокійно», «Приймати уколи та пігулі».

Суттєвим є те, що Доповідь громадської організації М’АРТ містить не лише перелік негативних аспектів українського законодавства в сфері дотримання прав і законних інтересів людей з проблемами психічного здоров’я, а і конкретні рекомендації щодо їх зміни чи удосконалення.
Присутній на прес-конференції народний депутат Валерій Сушкевич подякував організаторам за подарунок, що за його словами має символічний і практичний характер. Разом з тим, з огляду на повідомлення про надзвичайно велику кількість людей з психіатричними захворюваннями на Україні, пан Сушкевич виразив занепокоєння стосовно стану душевного здоров’я депутатів Верховної Ради .
Валерій Сушкевич також критично висловився щодо нинішнього стану законодавства в сфері охорони здоров’я та захисту прав інвалідів. «Ми не фінансуємо те що є, і не робимо нічного нового», – зазначив народний депутат. А також додав, що до вирішення проблеми треба підходити системно та професійно.
Присутній на презентації голова Всеукраїнської Ради захисту прав інвалідів висловив переконання, що одним з дієвих варіантів вирішання проблеми є встановлення системи відповідальності, в тому числі адміністративної, в сфері захисту прав пацієнтів.

УГСПЛ і надалі буде інформувати вас про перебіг подій в цій сфері.
Повна версія звіту тут: pdf-file (1488.43 kb)

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: