Публікація

Державні органи намагаються відтермінувати надання соціальних виплат – змушуючи громадян звертатися до суду, – правозахисник УГСПЛ

До приймальні УГСПЛ у Покровську звернувся переселенець з Донецька пан Іван. Чоловік раніше працював на одному з підприємств, яке нині розташовано на тимчасово окупованих територіях, де набув захворювання, пов’язане з виробництвом, й третю групу інвалідності.

Після початку збройної агресії РФ на сході України, з червня 2014-го по вересень 2020 року цей громадянин не отримував соціальні виплати. Аби виправити ситуацію, у листопаді 2020 року він вирішив звернутися до компетентних органів, аби відновити виплати та отримати заборгованість. Спочатку – до відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Покровськ Донецької області. З відповіді дізнався, що надіслав заяву не за адресою, мовляв, це відділення по страховим виплатам перед ним заборгованості не має, тому треба писати заяву до іншого – у Добропілля. Але там також повідомили, що вирішити питання не можуть.

Зрештою чоловік зателефонував правозахисникам, і вже за їх допомогою написав заяву до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування. Проте отримав відмову.

У відмові йшлося про те, що Пан Іван не користувався своїм правом звернення в період з червня 2014 по 2020 роки із заявою про продовження та нарахування страхових виплат, його місце перебування було невідоме, а заходів для своєчасного отримання щомісячних страхових виплат не вживалось. «Управлінням не заперечувалось ваше право на отримання страхових виплат у зазначений період, однак звернень у цей період до управління не було, а тому і не було порушень ваших прав з питання поновлення страхових виплат», – зафіксовано у відповіді.

«Дана відмова є протиправною та порушує конституційні права людини, – говорить Артем Безрук, юрист та координатор приймальні УГСПЛ в місті Покровськ. – Конституцією України гарантовано, що кожен має право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності. Це право гарантується, зокрема, загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Таким чином, держава гарантує усім застрахованим громадянам забезпечення прав на страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Зміна позивачем місця проживання не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на отримання соціального захисту».

Юрист приймальні УГСПЛ допоміг підготувати усі необхідні документи та скласти заяву до суду про визнання відмови незаконною, та зобов’язати виплатити заборгованість.

Нещодавно позивач отримав рішення – суд зобов’язав Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування виплатити заборгованість у повному обсязі.

Артем Безрук переконаний, держава часто спеціально відтягує відповідь, аби людина не могла отримати кошти через можливий дефіцит у бюджеті. «Це відбувається у надії, що громадяни не будуть звертатися до суду», – припускає він.

 

Матеріал підготовлений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Діяльність УГСПЛ зі створення національної моделі перехідного правосуддя впроваджується в рамках цієї програми.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: