Публікація

Чи потрібно платити комуналку, якщо через російську агресію житло стало непридатним для проживання? Консультує УГСПЛ

До приймальні УГСПЛ у м. Суми звернулась біженка, що покинула Україну в березні через війну. Пані Вікторія питала юристів чи потрібно оплачувати житловокомунальні послуги за пошкоджену квартиру, якщо це підтверджується довідкою з міськради. В документі було зафіксовано, що квартира пошкоджена частково і є не придатною до проживання, а також потребує капітального ремонту (відновлення). 

Фото ілюстративне

Заявниця на підставі довідки про пошкодження житла раніше звернулася до ЖЕКу з проханням не нараховувати платежі, але їй відмовили, зазначивши таке:

Надана Вами довідка не дає підстави для не нарахування за надану послугу з управління будинком. За послугу з управління будинком  нарахування не відбувається у разі не надання цієї послуги, в наслідок зупинки експлуатації будинку або під’їзду. ЖЕК надає послугу з управління будинком згідно договору та навіть більше. Будинок експлуатується, утримується прибудинкова територія, проводяться ремонтні роботи тощо.”

Тож пані Вікторію цікавило чи правомірна така відповідь обслуговуючої організації.

 

Нижче письмова консультація, яка була надана юристами УГСПЛ.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №206 від 05.03.2022 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану ” до припинення воєнного стану заборонено нарахування штрафів на заборгованість за житлово-комунальні послуги (далі в тексті  – Послуги), а також зупинення надання цих послуг у разі їх несплати (повної або часткової). Про звільнення від сплати житлово-комунальних послуг мова не йде.

Наразі існує тільки проєкт Закону реєстр. №7175 від 18.03.2022 про звільнення від сплати за Послуги споживачів, житло яких було зруйноване внаслідок збройної агресії РФ проти України. Але з 29.03.2022 цей документ знаходиться на стадії ознайомлення і далі не рухається.

Натмоість у деяких громадах з власної ініціативи керівництвом все ж таки прийнято рішення про безумовне звільнення їх мешканців/ок від сплати за комірне за певний період (Харків, Буча).

Відповідно до п.6 ч.1 ст.7 Закону України №2189-VIII від 09.11.2017 “Про житлово-комунальні послуги”, споживач має право на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об’єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.

Тобто, звільнення від сплати не стосується послуги з постачання теплової енергії, оскільки навіть при відсутності споживача у приміщенні, його домівка (житлове приміщення чи квартира) опалювалися (послуга з постачання теплової енергії надавалася).

Звільнення від сплати також не стосується послуги з управління багатоквартирним будинком, оскільки оплачуючи дану послугу власники (співвласники) беруть участь в утриманні спільного майна, що їм належить, та зобов’язанні відшкодовувати витрати, пов’язані з утриманням багатоквартирного будинку. Це передбачено статтею 151 Житлового кодексу України.

Таким чином, споживачі послуг з управління багатоквартирними будинками мають оплачувати ці послуги – якщо вони фактично надаються управителем для відповідного будинку.

Довідково. Якщо ви постраждали від війни і вам потрібна безоплатна юридична допомога, звертайтесь до мережі громадських приймалень УГСПЛ, що працюють у 18 областях України. Контакти ТУТ.

 

Громадські приймальні УГСПЛ, що допомагають постраждалим від війни, працюють за підтримки Програми USAID Ukraine «Права людини в дії».

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: