Публікація

Білорусь: зупинити травлю незалежних профспілок та їхніх активістів

Влада Білорусії переслідує, цькує та залякує незалежні профспілки та їхніх лідерів, намагаючись змусити профспілки замовчати, заявила сьогодні Міжнародна Амністія.

“Незалежні профспілки борються за виживання в атмосфері, коли влада душить їхню діяльність, позбавляє їх прав на свободу зборів та слова. Це доля усіх правозахисників у цій країні”, констатує Міжнародна Амністія.

На незалежні профспілки все більше тиснуть з метою погодити їх з політикою уряду – членів профспілок постійно залякують, у той час як самі профспілки намагаються вижити у ситуації, коли загрозлива кількість громадських організацій закривають на підставі суперечливого законодавство та нормативних актів, широко відомих як обмежувальні, судовими органами, незалежність яких неодноразово ставилася під сумнів міжнародним співтовариством (Дивіться: “Belarus: Stifling the promotion of human rights”, AI Index: EUR 49/004/2004).

Існують незаперечні факти, що право на свободу зборів та асоціацій у Білорусі систематично порушується. Білоруські та міжнародні профспілкові об’єднання висвітлили наступні порушення корінних принципів конвенцій Міжнародної Організації Праці (МОП):

– профспілки змушені проходити через складну і заплутану бюрократичну систему реєстрації;

– білоруська влада за допомогою законодавчих обмежень перешкоджає Білоруським профспілкам отримувати фінансування від міжнародних профспілок, втручається у внутрішні справи профспілок, навмисно маніпулюючи їхнім фінансуванням і втручається у процес виборів усередині профспілкового руху;

– незалежні профспілки стали об’єктом дискримінації. За повідомленнями, незалежних профспілкових лідерів звільняють з посад, а на членів профспілок чиниться тиск, з метою змусити їх вийти з профспілки.

Профспілкові лідери перебувають в особливій небезпеці залякувань, кульмінацією яких стало засудження декількох активістів, яких Міжнародна Амністія визнала в’язнями сумління, до невеликих строків ув’язнення наприкінці 2003 року:

Зокрема:

30 жовтня 2003 року Голова Білоруських автомобільних і сільськогосподарських профспілок Аляксандр Бухвостов був затриманий міліцією в центрі столиці країни Мінську під час мирної акції протесту проти невиправданого втручання уряду у внутрішні справи профспілок.

Стало відомо, що Міністр промисловості наказав директорам підприємств чинити тиск на місцеві профспілкові структури з метою примусити їх залишити незалежну профспілку та приєднатися до державних профспілок. Аляксандр Бухвостов організував пікет, як останній засіб протесту проти такого методу тиску. 30 жовтня 2003 року Мінський суд на закритому засіданні засудив його до десятиденного ув’язнення за проведення несанкціонованої демонстрації.

18 вересня Мінський суд засудив Президента Білоруського конгресу демократичних профспілок, Аляксандра Ярощука, до десятиденного ув’язнення за неповагу до суду. Висунуте звинувачення пов’язане із статтею, котру Аляксандр Ярощук написав до незалежної газети “Народна Воля” (21 серпня 2003 р.), де критикував рішення Верховного Суду Білорусі про закриття Профспілок авіадиспетчерів Білорусі.

Білорусія приєдналася до двох Конвенцій МОП, які гарантують свободу об’єднань –Конвенцій 87 та 89. Держава також ратифікувала Міжнародний Пакт про громадянські та політичні права та Міжнародний Пакт про соціальні, економічні та культурні права. Обидва Пакти передбачають захист права на свободу об’єднань.

Ці фундаментальні права та свободи також гарантовані Конституцією країни. Проте, існує велика різниця між обов’язком держави захищати права робітників і реальною ситуацією.

Ці брутальні порушення фундаментальних прав людини змусили міжнародні організації, які сприяють та захищають права профспілок, організувати власні розслідування. В листопаді 2003 року МОП створила постійну Комісію по розслідуванню фактів порушення свободи об’єднань. Подібний крок був зроблений Європейською Комісією у січні 2004 року, коли було розпочато розслідування порушень норм трудового законодавства в Білорусії. Окрім того, Комісія ООН з прав людини (UNCHR) під час 60-ї сесії в Женеві (15 березня – 23 квітня 2004 р.) прийняла резолюцію стосовно ситуації з правами людини в Білорусі, у якій закликала уряд припинити утиски незалежних профспілок, а також створила посаду Спеціального Доповідача по правах людини у Білорусі.

Міжнародна Амністія закликає уряд Білорусі:

– припинити міліцейські арешти та переслідування активістів профспілкового руху за їхні політичні погляди або за мирні виступи на захист свого права на свободу об’єднань;

– припинити навмисно перешкоджати діяльності, переслідувати та залякувати профспілкових активістів;

– терміново переглянути законодавство, інструкції та адміністративну практику пов’язану з реєстрацією та діяльністю незалежних профспілок, щоб їхнє створення та вільна діяльність проводилася згідно з зобов’язаннями держави перед МОП;

– виконати зобов’язання перед Конвенціями МОП та міжнародними угодами, які держава ратифікувала;

– допустити Комісію МОП по розслідуванню до країни та виконати її рекомендації;

– гарантувати та сприяти виконанню Резолюції Комісії ООН з прав людини та співпрацювати з її Спеціальним Доповідачем.

Українська Асоціація “Міжнародна Амністія”

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: