Публікація

Батьки викрадених Росією дітей побоюються звинувачень у співпраці з ворогом. Презентація дослідження

Експерти Української Гельсінської Спілки з прав людини за підтримки USAID підготували аналітичне дослідження «Повернення українських депортованих дітей батьками: чи існують ризики звинувачення у колабораційній діяльності?». 

Для цього провели опитування 10 батьків та інших законних представників дітей, яких уже вдалося повернути в Україну. 

Мета дослідження полягала у виявленні проблем, з якими зіштовхуються батьки дітей, примусово вивезених з окупованих територій України на територію РФ. Як з’ясувалося, опитані батьки та інші законні представники дітей були вимушені шукати альтернативні шляхи повернення в Україну дітей, замість звернення до державних органів за допомогою. 

Ось лише кілька історій, які вдалося виявити під час дослідження: 

  • 11-річного  Богдана  з міста Балаклеї Харківської області під час окупації міста росіяни вивезли нібито на оздоровлення в Росію. Його мама розказує про те, що після деокупації Харківщини  її звинуватили у невиконанні батьківських обов’язків. Через це вона побоялась звертатись до українських органів влади за допомогою у поверненні Богдана. 
  • Жінка з Херсонщини, мати трьох дітей 14, 11 та 10 років, теж розповідає про те, як її діти були примусово вивезені  з України російськими окупантами.  Через побоювання бути покараною, жінка вирішила не звертатися до українських органів влади і вирішувала проблему повернення дітей самостійно.
  • Ксенія з м. Харкова самотужки повертала з Росії свого 11-річного брата. Вона повідомила, що брат після повернення став дуже замкнутим, уникає спілкування, перестав довіряти людям. У Росії він перебував 9 місяців.

Люди поділились своїм болем, страхами, побоюваннями. Суспільство має почути про ці історії, щоб надалі не допускати таких помилок.

Більше можна буде дізнатися під час публічної презентації, у рамках якої відбудеться:

  • оприлюднення результатів дослідження, 
  • пояснення широкому загалу проблематики стосовно процедури повернення батьками своїх дітей
  • розвінчування побоювань бути притягнутими до відповідальності за колабораціонізм.

Серед спікерів:

  • Аксана Філіпішина,  заступниця керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини

  • Лариса Денисенко, правозахисниця, письменниця

  • Наталія Мезенцова, адвокатка

Модератор:  Лариса Гретченко, адвокат, керівник Центру «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ

Захід відбудеться в Києві, 13 вересня 2023 року з 10.30 до 13.00.

До участі в заході запрошені родини, яким вдалося повернути дітей з Росії, представники міністерств, Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини,  Уповноважений з прав дитини при Президентові України, представники міжнародних організацій та громадських об’єднань, представники інших інституцій.

З міркувань безпеки час та місце проведення буде повідомлено зареєстрованим учасникам. Для цього просимо заповнити форму за посиланням. Кількість місць обмежена, тож встигніть зареєструватися першими. 


У разі виникнення додаткових запитань просимо звертатися до координаторки освітнього напрямку для правників УГСПЛ Ольги Семенюк за тел. 0509653147 або email:   [email protected]

Для ЗМІ: запрошуємо представників засобів масової інформації долучитись до висвітлення заходу! 

Реєструйтеся за посиланням

Фото на заставці: depositphotos.com

Захід впроваджуватиметься в рамках Програми USAID Ukraine  USAID Україна «Права людини в дії».

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: