Публікація

30 липня весь світ відзначає день протидії торгівлі людьми

У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі людьми, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.

Боротьба з торгівлею людьми є одним із пріоритетних напрямів діяльності Уряду України у сфері захисту прав людини.

Проведена Урядом України робота стосовно протидії торгівлі людьми високо оцінена міжнародними експертами, зокрема групою експертів із протидії торгівлі людьми Ради Європи (ГРЕТА), які відвідали Україну з моніторинговим візитом у 2014 році.

За результатами цього візиту експерти ГРЕТА надали ряд рекомендацій для посилення в Україні протидії торгівлі людьми.

Мінсоцполітики було каталізатором активності в цьому напрямі  та інших центральних органів виконавчої влади. Зокрема, у 2016-2017 роках було посилено діяльність Національної поліції щодо виявлення злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми, було збільшено кількість осіб, яким Мінсоцполітики встановило відповідний статус постраждалих, налагоджено тісну співпрацю з Генеральною прокуратурою, Міністерством закордонних справ, Міністерством юстиції, Адміністрацією Державної прикордонної служби України та іншими органами влади.

У червні 2017 року Держсекретар США оприлюднив 17-й Звіт про торгівлю людьми, в якому, враховуючи значні досягнення України у сфері протидії торгівлі людьми, Україну було виведено з Контрольного списку другої групи, де вона перебувала протягом чотирьох років поспіль, та переведено в Другу групу.

Довідково:

до «Першої групи» (Tier 1) належать країни, які повністю відповідають вимогам (стандартам) TVPA, тобто уряди цих країн розуміють наявність такої проблеми, як торгівля людьми, намагаються її вирішити;

до «Другої групи» (Tier 2) належать країни, що не відповідають мінімальним стандартам TVPA, але уряди яких докладають серйозні зусилля з викорінення торгівлі людьми;

до «Контрольного списку другої групи» (Tier 2 Watch List) належать країни, уряди яких не повною мірою дотримуються мінімальних стандартів TVPA, але докладають до цього певних зусиль. Крім того, ці країни характеризуються значним числом жертв торгівлі людьми, або суттєвим зростанням цього показника в ситуації, коли уряд не докладає достатніх зусиль для вирішення проблеми або виявлено значущу помилку у визначенні фактів торгівлі людьми, у проведенні розслідувань, чи вжитих заходах щодо попередження; несправедливі вироки суду; приховування фактів;

до «Третьої групи» (Tier 3) належать країни, що не докладають помітних зусиль для дотримання мінімальних стандартів TVPA.

До країн, віднесених до «Третьої групи» можуть бути задіяні певні санкції з боку Уряду США, який може призупинити або скасувати допомогу країні (за винятком гуманітарної) чи заявити про незгоду на отримання країнами допомоги Міжнародного валютного фонду і Світового банку.

За офіційними даними Міністерства соціальної політики України, за період з 2012 по 25.07.2017 рр. статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлено 398 громадянам (серед яких 392 громадян України та 6 іноземців), з них: 161 громадян – жінки, 197 – чоловіки, 40 – діти (13 хлопчиків, 27 дівчаток). Слід зазначити, що 25 % осіб, яким встановлено такий статус, постраждали від внутрішньої торгівлі людьми (103 особи), 73,8% постраждали від зовнішньої торгівлі людьми (294 особи) та 1%  від змішаної торгівлі людьми (1 особа). За видом експлуатації трудова експлуатація складає 64% (255 постраждалих осіб) від загальної кількості постраждалих, сексуальна експлуатація – 19,64% (78 осіб), залучення до жебракування – 11,34% (45 осіб), змішана експлуатація  – 1,51% (6 осіб), вилучення органів – 2,26% (9 осіб), продаж дитини – 1% (4 особи), сурогатне материнство – 0,25% (1 особа).

Країнами постачання „живого товару” з України на сьогоднішній день є: Російська Федерація, Україна, Республіка Польща, Іспанія, Чеська Республіка, Турецька Республіка, Республіка Білорусь, Ізраїль, Демократична Соціалістична Республіка ШріЛанка, Грецька Республіка, Республіка Вірменія, Французька Республіка, Італія, Азербайджанська Республіка, Республіка Молдова, Республіка Сербія, Німеччина, Республіка Абхазія, Великобританія, Фінляндська Республіка, Республіка Еквадор, Литовська Республіка, Нідерланди, Федеративна Республіка Бразилія, Республіка Індія, Югославія,Королівство Таїланд, Китайська Народна Республіка, Королівство Данія, Словацька Республіка, Республіка Казахстан, Королівство Швеція, Об’єднані Арабські Емірати.

У кожному випадку потрапляння громадян України в ситуацію, пов’язану з торгівлею людьми, Міністерство закордонних справ України та закордонні дипломатичні установи у взаємодії з українськими та іноземними компетентними органами вживався комплекс заходів щодо забезпечення належного реагування на факти вчинення злочинів у сфері торгівлі людьми проти наших співвітчизників за кордоном з метою захисту їхніх прав та інтересів, надання наявної інформації для кримінального переслідування винних осіб, забезпечення безпеки постраждалих під час перебування за кордоном та їх безперешкодного повернення в Україну.

Програма з протидії торгівлі людьми Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні з 1998 року працює з метою підтримки зусиль Уряду України та громадського сектору в протидії торгівлі людьми та забезпеченні доступу осіб, які постраждали від торгівлі людьми, до належної допомоги та правосуддя.

Правозахисники Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) спільно з Медійною ініціативою за права людини (МІПЛ) починаючи з 2016 року беруть активну участь у питаннях боротьби з торгівлею людьми, зокрема, одним із напрямків роботи є підтримка у розгляді по справі так званих наркокур’єрів, відповідно до якої, громадян України вербують з метою втягнення їх у злочинну діяльність шляхом перевезення наркотичних речовин в іноземні країни. Основним акцентом у справі є припинення подібних злочинів та повернення в Україну осіб, які перебувають на даний час в місцях несвободи на території іноземних країн, зокрема Російської Федерації.

З початку прийняття Закону України „Про протидію торгівлі людьми”,  Міністерство соціальної політики як національний координатор у сфері протидії торгівлі людьми постійно проводить інформаційно-просвітницькі акції з протидії торгівлі людьми з метою інформування громадян України про цю проблему.

До Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми Мінсоцполітики у співпраці з Національною поліцією України, Міністерством інформаційної політики України, Міністерством інфраструктури України, Міністерством закордонних справ України, Міністерством освіти і науки України, Державною міграційною службою України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, ПАТ „Національна суспільна телерадіокомпанія України” проведе інформаційно-просвітницькі заходи шляхом розповсюдження соціальної реклами на білбордах та сітілайтах усіх областей України, а також трансляції соціальних відеороликів з протидії торгівлі людьми, в тому числі в інших державах завдяки зусиллям МЗС та закордонних дипломатичних установ України.

Напередодні Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми, який відзначається 30 липня, Міністерство соціальної політики України спільно з Представництвом МОМ в Україні відкриє інсталяцію «ГРАНІ» в м. Херсоні, який стане завершальним містом цієї спільної національної інформаційної кампанії, що триває з 2 грудня 2016 р.

Окрім того, 28 липня буде запущено оновлений веб-сайт Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів www.527.org.ua.

31 липня Всеукраїнська коаліція громадських організацій з протидії торгівлі людьми спільно з суб’єктами взаємодії, які здійснюють заходи з протидії торгівлі людьми, та за підтримки Представництва МОМ в Україні проведе інформаційну акцію  з метою підвищення обізнаності громадян щодо проблеми торгівлі людьми у 12 обласних центрах України.

ЗУПИНИМО ТОРГІВЛЮ ЛЮДЬМИ РАЗОМ!

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: