Публікація

Звернення до Президента України з приводу маніпуляцій з голосуванням у Парламенті щодо процедури обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Шановний Петре Олексійовичу!

Звертаємося до Вас, як до гаранта Конституції України, з проханням припинити маніпуляції із голосуванням у Парламенті щодо процедури обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

У квітні 2017 року розпочато процедуру обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в ході якої політичними силами висунуто трьох кандидатів на цю посаду.

В порушення Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» у встановлений 20 денний  строк голосування Верховною Радою України щодо обрання Уповноваженого не відбулося.

Водночас у стінах Парламенту реалізовувався сценарій зміни порядку і способу голосування за кандидатів на посаду Уповноваженого з прав людини – із процедури таємного голосування бюлетенями на відкриту процедуру за допомогою системи «Рада». Відповідні зміни були підтримані у першому читанні.

Але законопроект про зміну процедури обрання Уповноваженого був цинічно включений до проекту про зміни до Закону «Про Конституційний Суд України» №6427-д, при цьому свідомо була проігнорована необхідність розгляду цих пропозицій Комітетом Верховної Ради України з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин. Цей Комітет був позбавлений можливості розглянути вказані пропозиції.

13 липня 2017 року, під час розгляду у другому читанні проекту Закону про зміни до Закону «Про Конституційний Суд України» народний депутат України Ольга Червакова озвучила пропозицію збереження процедури таємного голосування за кандидатів на посаду Уповноваженого, яка була проголосована і підтримана 227 народними депутатами (посилання на стенограму засідання).

Червакова2

Проте Апаратом Верховної Ради України та окремими народними депутатами вчиняються маніпуляції щодо змісту підтриманої пропозиції. Приводом для них стало те, що О. Червакова переплутала під час виступу номер поправки. Але цілком зрозуміло, що депутати орієнтувалися на зміст виступу, а не на номер поправки.

Ми вважаємо неприпустимим спотворення голосування, яким більшість народних депутатів чітко висловилися за збереження процедури таємного голосування за кандидатів на посаду Уповноваженого. Фальсифікація голосування є кримінальним злочином. Необхідно також нагадати, що відкрите голосування суперечить Паризьким принципам ООН щодо національних інституцій з прав людини, воно спрямоване на підвищення залежності Уповноваженого від політичної кон’юнктури, руйнує конституційний статус незалежності інституції Уповноваженого з прав людини та легітимність обраного кандидата.

Попри протести громадськості, окремих народних депутатів, звернень до Голови Верховної Ради України та неправомірний характер положень законопроекту у частині обрання Омбудсмена, на офіційному сайті Верховної Ради України залишилася хибна поправка, а озвучена і проголосована поправка за збереження процедури таємного голосування була вилучена. У такому вигляді закон був підписаний Головою Верховної Ради Андрієм Парубієм і направлений Вам на підпис.

Підписання проекту Закону України «Про Конституційний суд України» (№6427-д від 07.06.2017 року) загрожує суттєво обмежити функціонування одного з інститутів сучасного демократичного суспільства – інституту Омбудсмена. Крім того, такі маніпуляції у Верховній Раді делегітимізують не тільки інститут Уповноваженого з прав людини, а й Парламент. Це неодмінно вплине негативно на імідж України як правової держави, за який Ви, як Президент, відповідальні як Гарант Конституції.

Закликаємо Вас не підписувати проект Закону України «Про Конституційний суд України» (№6427-д від 07.06.2017 року).

Аркадій Бущенко, виконавчий директор Української Гельсінкської спілки з прав людини

Євген Захаров, директор Харківської правозахисної групи

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Список підписів:

Жукова Яна, громадянка України, правник, 1 August 2017, 15:33
Олена Дємєнєва, Адвокат, член Союзу юристів України, 29 July 2017, 13:22
Дуднік Інга, ГО "територія успіху", 25 July 2017, 13:06
Шульга Іван, ГО"Скадовщина - мій рідний край", 21 July 2017, 17:07
Андрій Діденко, Харківська правозахисна група, 21 July 2017, 13:35
Галина Койнаш, Харківська правозахисна група, 20 July 2017, 18:55
Максим Петров, УГСПЛ, 20 July 2017, 17:42
Охредько Олег Едуардович, ЦГП "Альменда", 20 July 2017, 16:42
Марко Скакун, ГО "Українська Демократія", 20 July 2017, 16:18
Наталія Зубар, ГО "Інформаційний центр "Майдан Моніторинг", 20 July 2017, 16:01
Вадим Пивоваров, Асоціація УМДПЛ, 20 July 2017, 12:43
Борис Захаров, Українська Гельсінська спілка з прав людини, 20 July 2017, 12:43

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: