Публікація

Звернення на захист кримської адвокатки та правозахисниці Лілі Гемеджи у зв’язку з її незаконним притягненням до відповідальності російським судом

Українська Гельсінська спілка з прав людини вважає неприйнятними переслідування адвокатів та правозахисників в окупованому Криму та закликає світову спільноту стати на захист адвокатки Лілі Гемеджи, яка піддається тиску з боку окупаційної влади.

17 серпня 2020 року Південний окружний військовий суд в м Ростові-на-Дону виніс окрему ухвалу, яка може стати підставою притягнення адвоката Лілі Гемеджи до відповідальності та позбавлення її права на здійснення адвокатської діяльності.

За твердженнями суду, Ліля Гемеджи нібито проявляла неповагу до суду, допускала неодноразові порушення регламенту судового засідання, вступала в сперечання з головуючим, не підкорялася вимогам судового пристава. Це стало причиною винесення ухвали суду і направлення її до адвокатської палати для вжиття заходів щодо захисника.

27 жовтня 2020 року, незважаючи на обґрунтовану скаргу представників Гемеджи, апеляційний суд залишив окрему ухвалу без змін.

Як відомо, Ліля Гемеджи є адвокатом правозахисника Сервера Мустафаєва, інтереси якого вона представляла в суді декілька років поспіль. 16 вересня 2020 року той самий військовий суд засудив Мустафаєва на 14 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. Активіст визнаний Amnesty International в’язнем совісті. Окрім цього, Ліля виступає захисницею кримчан в інших політично мотивованих кримінальних справах, порушених після окупації Росією Кримського півострову.

УГСПЛ має всі підстави вважати, що саме активна позиція Гемеджи як адвокатки та правозахисниці у політично мотивованій справі Сервера Мустафаєва стала основною причиною для винесення вказаного судового рішення щодо неї.

На наш погляд, такі дії російських судів у дійсності мають на меті відсторонити адвоката Гемеджи від здійснення професійної діяльності та створити перешкоди у захисті осіб, “невигідних” Російській Федерації і її окупаційному режиму в Криму. Ми погоджуємось з правозахисницею в тому, що винесена ухвала відносно неї, направлена на «породження незворотного, охолоджуючого ефекту на професійну діяльність адвоката як в рамках даної справи, так і в цілому».

Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) рішуче засуджує судові рішення військових судів РФ стосовно Лілі Гемеджи та вимагає їх скасування. Подібні дії є свідченням триваючої упередженості судів РФ щодо адвокатів, які захищають права кримчан у судах, а особливо у політично вмотивованих справах. Такого роду тиск на адвокатів українських громадян нівелює їхнє право на справедливий суд, гарантоване Європейською конвенцією з прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована в тому числі і Російською Федерацією, та збільшує перелік злочинів окупаційної влади Криму проти громадян.

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: