Публікація

Звернення до Президента України щодо Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту Генеральної прокуратури України

Президенту України Володимиру Зеленському

                                                                       Копія: Генеральному прокурору Україні

                                                                       Венедиктовій Ірині Валентинівні

Шановний Володимире Олександровичу!

Від 2014 Українська Гельсінська спілка з прав людини і Харківська правозахисна група збирають та документують факти злочинів, спричинених збройною агресією Російської Федерацією на українських територіях – в Автономній Республіці Крим та на Донбасі. За зібраними матеріалами були порушені кримінальні справи в національних судових інстанціях, матеріали були надіслані до міжнародних інстанцій, – до Міжнародного Кримінального суду, Європейського суду з прав людини, в тому числі і в межах міждержавних справ (Україна проти Росії).

Від 2015 року юристи, аналітики і монітори наших організацій співпрацювали з державними органами; особливо плідною була співпраця з Прокуратурою АРК і військовою прокуратурою ГПУ, завдяки чому було підготовлено цілу низку  фактологічних матеріалів із доказами вчинених РФ злочинами, що були передані до Офісу прокурора Міжнародного Кримінального Суду. (Див. додану інформацію про 6 спільних подань до Міжнародного кримінального суду). Останнє спільне подання було зроблене в грудні 2019 року, в ньому йшлось про вбивства українських військовополонених, у тому числі шести військовослужбовців з 40 батальйону “Кривбас” та трьох з 30 окремої механізованої бригади ЗС України. Спільне опрацювання матеріалів продовжується, готуються, зокрема, готуються два нових подання в рамках співпраці з Генеральною прокуратурою України.

Від жовтня 2019 року в офісі Генеральної прокуратури України в рамках оптимізації роботи з розслідування саме цієї категорії злочинів було створено Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, відповідальність за створення та діяльність якого покладено на керуючого заступника Генерального прокурора Гюндуза Мамедова. Засвідчуємо, що саме за час роботи Гюндузом Мамедовим Прокурором АРК було налагоджено системну й ефективну роботу з документування злочинів, вчинених окупаційною владою РФ в Автономній республіці Крим, чим фактично було доведено ефективність взаємодії правоохоронних органів і неурядових організацій. Насправді, це унікальний випадок тісної і плідної взаємодії державних органів з неурядовим сектором. За неповний рік роботи цього Департаменту завдяки команді Гюндуза Мамедова та роботі Департаменту була належним чином налагоджена робота з розслідувань національними органами слідства та посилена спроможність цих органів.

Гюндуз Мамедов є також нашим колегою по роботі в робочій групі з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи, в рамках якої вже  вироблено концепцію з перехідного правосуддя, що базується на стандартах дотримання міжнародного гуманітарного права і передбачає практичну імплементацію її положень передовсім через ефективну роботу державних органів з розслідування злочинів, які визначаються порушенням норм МГП.

В останній час в офісі ГПУ відбуваються зміни, викликані зміною керівництва (новий Генеральний прокурор) та проведенням оцінки прокурорів в регіонах, що визначається як певне внутрішнє реформування. Разом із тим з’являються приводи для занепокоєння, які викликані по-перше, зміною багатьох задіяних в кримінальних провадженнях слідчих. Так само тривожним є збільшення кількості інформаційних нападок і розгорнутих кампаній проти безпосередньо Гюндуза Мамедова.

 

Звертаємось до Вас у цьому зв’язку із відзначенням ефективної ролі, яку відіграло створення Департаменту нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, і закликом  максимальної підтримки і посилення ефективної роботи цього Департаменту, зокрема й через створення на базі Департаменту єдиної бази вчинених злочинів в ході збройної агресії Російською Федерацією. Окрім того, керівники прокуратури також потребують захисту і підтримки, і , висловлюючи нашу сьогоднішню підтримку Заступнику Генерального прокурора Гюндузу Мамєдову, закликаємо Вас  не допустити ослаблення або навіть зупинення напрямку розслідування  злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту.

З повагою,

 

Євген Захаров,

Голова правління УГСПЛ,

Директор Харківської правозахисної групи

 

Олександр Павліченко

Виконавчий директор УГСПЛ,

заступник голови робочої групи з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Список підписів:

Мевлід Дмитро, адвокат АО "АК "Чудновський і партнери", 9 December 2020, 12:33

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: