Публікація

Заява медійних та правозахисних організацій до Міжнародного дня припинення безкарності за злочини проти журналістів

У Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, медійні та правозахисні організації України закликають уряд та правоохоронні органи проводити ефективні і прозорі розслідування злочинів проти журналістів, а також реформувати правоохоронні органи та здійснити судову реформу, щоб унеможливити безкарність.

Вільні, якісні і незалежні медіа надзвичайно необхідні для успішного розвитку України. Саме вони викривають корупцію, інформують про порушення прав людини, і щоденно надають громадянам достовірну суспільно важливу інформацію, що особливо важливо в часи пандемії і викликів дезінформації, з якими стикається Україна. 

За десять місяців поточного року Інститут масової інформації зафіксував в Україні 153 випадки порушень свободи слова. Дві третини порушень стосуються фізичної агресії щодо журналістів – зокрема, в 2021 році сталося 19 випадків побиття журналістів, зафіксовано 80 випадків перешкоджань, 12 погроз. Ще одним викликом стала пандемія COVID-19, яка використовується представниками місцевої влади як протизаконний привід недопуску журналістів на засідання сесій, робочих груп місцевих рад, а також деякими судами — як формальний привід недопуску журналістів у судові засідання.

За даними Офісу Генерального прокурора, за дев’ять місяців 2021 року правоохоронці розслідували і передали до суду 17 обвинувальних актів що стосуються злочинів, скоєних щодо журналістів, за “журналістськими” статтями Кримінального кодексу України. Станом на жовтень 2021 року суди ухвалили сім вироків у справах, спрямованих проти журналістської діяльності. Шість із них пов’язані з перешкоджанням журналістської діяльності (ст. 171 ККУ) та один за сукупністю статей 171 та 345-1 (погрози або насильство щодо журналіста) ККУ. Один вирок був виправдувальним, шість – обвинувальними. 

Також нагадуємо, що наразі 12 журналістів – громадян України  – перебувають у в’язницях або під домашнім арештом у Росії та тимчасово окупованому Криму з політичних мотивів. З них 10 є кримськотатарськими громадянськими журналістами. Вони були затримані російськими силовиками за журналістську діяльність із висвітлення переслідувань жителів Криму. Їхні справи є сфабрикованими та розглядаються з численними порушеннями права на справедливий суд. Деяких із них катували для того, щоб вибити визнання їхньої вини. Окрім того, з 4 вересня російські силовики в Сімферополі п’ять разів проводили масові затримання людей, які намагалися відвідувати судові засідання над кримськими політв’язнями. Серед затриманих було шестеро журналістів.

10 березня 2021 року в Криму ФСБ затримала журналіста Владислава Єсипенка за збір інформації «в інтересах спецслужб України»

Ми закликаємо органи державної влади:

  • виконувати свої зобов’язання щодо захисту прав журналістів відповідно до вимог Європейської конвенції з прав людини, практики Європейського Суду з прав людини та вимог рішень цього Суду стосовно України, а також інших міжнародно-правових зобов’язань України. 
  • вживати належних заходів для запобігання насильству, погрозам і нападам на журналістів;
  • забезпечити належні, своєчасні та якісні розслідування злочинів проти журналістів та притягнення винних осіб до відповідальності;
  • утримуватися від будь-яких дій, які можуть розглядатися як підбурювання або заохочення до насильства щодо журналістів;
  • зміцнювати практичну діяльність правоохоронних органів, що забезпечують захист права на свободу слова та права на доступ до інформації;
  • захищати саме журналістську діяльність, а не просто осіб із посвідченням журналіста;
  • забезпечити ефективне розслідування фактів переслідування журналістів – громадян України, а також фактів порушення свободи слова та перешкоджання журналістській діяльності в тимчасово окупованому Криму.

Ми вимагаємо від Російської Федерації як держави-окупанта Криму та міста Севастополя негайно звільнити журналістів та всіх інших українських політичних в’язнів та припинити переслідування за журналістську діяльність в Криму. Російська Федерація як держава- окупант має дотримуватися своїх зобов’язань відповідно до міжнародного права, в тому числі забезпечувати дотримання свободи слова та інших прав людини.

Ми також закликаємо журналістів та медіа-організації системно висвітлювати порушення прав журналістів, а також якість і стан розслідувань таких порушень. Публічність і взаємна підтримка журналістів може стати тим фактором, який дозволить покращити ситуацію з безпекою журналістської діяльності в Україні. Ми також закликаємо журналістів звертатися до правоохоронних органів із заявами у випадку порушення їхнього права займатися журналістською діяльністю.

 

Інститут масової інформації

Центр прав людини ZMINA

Центр громадянських свобод

Платформа прав людини

Правозахисний центр ДІЯ

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська група з прав людини

Фундація Суспільність

ГО “Детектор медіа”

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: