Публікація

Відкрита заява громадських організацій щодо необґрунтованого обмеження перетину КПВВ

Президентові України

Володимиру Зеленському

Прем’єр-міністрові України

Денису Шмигалю

8 серпня 2020 року на позачерговому засіданні Уряду було ухвалене Розпорядження № 979-р, яким на термін з 9 до 30 серпня включно фактично були відновлені березневі обмеження щодо перетину адміністративного кордону з тимчасово окупованою територією Криму. Згідно з рішенням Уряду, дозвіл чи заборона перетину адмінкордону надається відповідно до зареєстрованого місця проживання. Тобто повернутися на підконтрольну українському Уряду територію мають можливість тільки ті особи, які можуть підтвердити реєстрацію місця проживання на контрольованій території. Відповідно, в’їжджати на тимчасово окуповану територію можуть лише громадяни, в паспортах яких місце реєстрації зазначено саме на цій території.

Відповідно до інформації, вказаної на офіційному сайті Кабінету Міністрів України, таке рішення було ухвалене на виконання доручення Президента України.

Водночас не було надано жодного публічного переконливого обґрунтування необхідності повернення обмежень перетину КПВВ з Кримом. Необхідність вжиття таких заходів пояснюється “зростанням кількості випадків діагностування інфікування COVID-19”, що по всій території України відбувається від початку пандемії і не стає приводом для закриття кордонів навіть з Російською Федерацією. Водночас офіційна статистика МОЗ України свідчить, що найбільшу кількість активних хворих на 100 тис. населення зареєстровано у Львівській, Закарпатській та Івано-Франківській областях, які не межують з окупованою територією. Крім того, Уряд жодним чином не пояснив, чому вжиті заходи будуть ефективнішими, ніж, наприклад, повернення самоізоляції громадян України із застосуванням додатка “Дій вдома”.

Обмеження були відновлені раптово та неочікувано, рівно через тиждень після того, які усі карантинні обмеження на перетин КПВВ з окупованим Кримом були зняті (зокрема, вимога проходити самоізоляцію протягом 14 днів з використанням електронного сервісу “Дій вдома”). Люди, які перебувають на території півострова, мали менш ніж добу на виїзд, що призвело до значних черг на КПВВ в ніч з 8 на 9 серпня.

Не визначено переліку підстав гуманітарного характеру, за наявності яких дозволено  в’їзд / виїзд з окупованої території. На практиці це вже неодноразово призводило до конфліктів на КПВВ, суб’єктивного оцінювання одних і тих самих обставин з боку працівників ДПСУ і, як результат, – відмов у пропуску громадян України або тривалих очікувань на рішення щодо пропуску на території КПВВ або просто неба. Додатково процедура пропуску осіб через КПВВ ускладнюється тим, що здійснюється за рішенням Голови Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій – посадовців, які не можуть ухвалити рішення оперативно, мають обмежений за тривалістю робочий день, вихідні, коли отримати це рішення просто неможливо. Окрім цього, такий порядок практично унеможливлює терміновий виїзд громадян з окупованої території. Через невизначеність законодавства запроваджені обмеження становлять ризик для проведення вступної кампанії для дітей та молоді з окупованого Криму, в межах якої строк подання документів для вступу закінчується 20 серпня.

В умовах обмежень для в’їзду / виїзду на територію Криму, встановлених окупаційною адміністрацією Російської Федерації ще 18 березня, до 8 серпня Україна демонструвала зовсім інший підхід. Але наразі необґрунтоване, раптове рішення Уряду про обмеження можливості перетину КПВВ з тимчасово окупованою територією Криму створило ситуацію, коли громадяни України були ізольовані не лише державою-окупантом, але й власною державою попри заяви про реінтеграцію та підтримку зв’язків з мешканцями окупованих територій

Ми, представники організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від конфлікту осіб, підтримуючи впровадження ефективних заходів недопущення поширення коронавірусної інфекції в Україні, вважаємо, що обмежувальні заходи на перетин КПВВ з окупованим Кримом у такий спосіб є необґрунтованим та непропорційним обмеженням свободи пересування. Припинення роботи КПВВ позбавило громадян України, які проживають в окупованому Криму, доступу до освіти та медичної допомоги, призводить до роз’єднання сімей та інших значних негативних наслідків.

Ми звертаємося до Президента України і Прем’єр-міністра України із закликом:

  • публічно пояснити причини надання доручення Кабінету Міністрів України щодо ухвалення рішення про відновлення обмежень щодо перетину адміністративного кордону з тимчасово окупованою територією Криму громадянами України;
  • невідкладно ухвалити зміни до нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України задля визначення підстав гуманітарного характеру, наявність яких надає дозвіл на перетин межі з тимчасово окупованою територією АР Крим та м. Севастополь.

Кримська правозахисна група

Центр прав людини ZMINA

ГО “Донбас СОС”

Благодійний фонд “Восток SOS”

ГО “КРИМСОС”

ГО Регіональний центр прав людини

ЦГП “Альменда”

БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БФ “Право на захист”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Правозахисний центр ДІЯ

Підписати заяву

Прізвище та ім’я

E-mail

Назва організації

Список підписів:

aYlNlfdX, aYlNlfdX, 30 March 2021, 4:56
aYlNlfdX, aYlNlfdX, 29 March 2021, 21:30
Катерина Кінчак, 10 August 2020, 18:38

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: