Публікація

Правозахисники закликають депутатів захистити свободу мирних зборів

Керівникам груп і фракцій

у Верховній Раді України,

народним депутатам України

Свобода мирних зібрань є однією з підвалин демократичного суспільства. Можливість прямого і вільного донесення своєї позиції кожною людиною забезпечує плюралізм думок і є необхідним станом відкритого суспільства, яким ми прагнемо бачити Україну.

Незважаючи на прогресивний зміст положень cт. 39 Конституції України, практика реалізації свободи мирних зібрань в Україні є незадовільною. У 2012 році кількість судових справ про заборону мирних зібрань, розглянутих окружними адміністративними судами, зросла більш як на третину порівняно з попереднім роком — винесено 349 від'ємних постанов. Судді задовольнили переважну більшість (88%) позовів органів влади щодо обмеження мирних зібрань.

Дослідження також свідчать, що у принаймні у 86 обласних, районних центрах та містах обласного підпорядкування, рішеннями органів місцевого самоврядування чи то їх виконавчих органів затверджено місцеві “положення” та “порядки” з питань організації і проведення мирних зібрань. Більшість цих актів встановлюють не передбачені Конституцією та законами України вимоги щодо проведення мирних зібрань.

Україна отримала рекомендацію в рамках Універсального періодичного огляду Ради ООН з прав людини створити належне законодавство з питань свободи мирних зібрань, що відповідає міжнародним стандартам в галузі прав людини. Така ж вимога міститься у рішенні Європейського Суду з прав людини у справі “Вєренцов проти України”.

Ми вітаємо рішення членів Комітету Верховної Ради України з прав людини, що представляють усі політичні фракції про підтримку законопроекту "Про свободу мирних зібрань. Вважаємо дуже цінною таку консолідацію навколо важливого для громадянського суспільства питання захисту свободи мирних зібрань. Ми підтримуємо наступництво у роботі над правовим регулюванням свободи зібрань, а також відкритий характер дискусії, якого дотримується Комітет з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Ми просимо профільний Комітет створити робочу групу для подальшої підготовки проекту до його розгляду у ВРУ, уважно розглянути пропозиції, що будуть міститися у альтернативних законопроектах, а також надані різними зацікавленими особами. Основні положення законопроекту відповідають Керівним принципам ОБСЄ та Венеційської Комісії Ради Європи щодо свободи мирних зібрань, проте перед остаточним ухваленням вважаємо за доречне залучити до дискусії експертів ОБСЄ та Ради Європи.

Закликаємо народних депутатів України розглядати питання захисту прав людини, і свободи мирних зібрань зокрема, не із ситуативних політичних позицій, а керуватися принципом верховенства права.

Євген Захаров, Харківська правозахисна група


Наталя Зубар, Майдан Моніторинг


Олександр Северин, Майдан Моніторинг

Володимир Яворський, Українська Гельсінська Спілка з прав людини


Аркадій Бущенко, Українська Гельсінська Спілка з прав людини


Євген Бистрицький, Міжнародний Фонд "Відродження"


Роман Романов, Міжнародний Фонд "Відродження"


Роман Куйбида, Центр политіко-правових реформ

Максим Лациба, Український незалежний центр политичних досліджень

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: