Публікація

Як відновити знищені або втрачені документи на право власності

​​Нерідко виникають ситуації, коли оригінал документа, що підтверджує право власності на нерухомість загублено, зіпсовано чи пошкоджено. Але є різниця в процедурах відновлення правовстановлюючого документа, який видали до 1 січня 2013 року та після цієї дати. Як діяти в обох випадках — роз’яснюють правозахисники громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Чернівцях.

Якщо правовстановлюючий документ видали після 1 січня 2013 року

Державна реєстрація права власності згідно з Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з 1 січня 2013 року проводиться на підставі документів, що підтверджують виникнення, перехід чи припинення такого права, за результатом проведення якої, видається інформація з Державного реєстру прав. Так, наприклад, документами, які посвідчують право власності, можуть бути: договір купівлі-продажу, договір дарування, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину тощо.

Якщо відомості про певне речове право на нерухоме майно внесені до Державного реєстру прав, а правовстановлюючі документи, на підставі яких така реєстрація була проведена, втрачені чи пошкоджені, не треба робити ніякі додаткові дії, щоб «продовжити існування факту державної реєстрації відповідного речового права».

Окремо звертаємо увагу на те, що відсутня необхідність відновлення свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих протягом 2013- 2015 років.

Відомості про документ, що підтверджує право власності, мають зберігатися у Державному реєстрі прав, а тому не треба отримувати дублікати свідоцтв про право власності на нерухоме майно, що були видані протягом 2013-2015 років.

У випадку ж відсутності відомостей про речові права на нерухоме майно в інформаційних системах, слід користуватись загальним правилом, яке регулює порядок відновлення втрачених, пошкоджених документів (тобто дублікат втраченого документа може видати той суб’єкт, який видав такий документ).

Відновлення правовстановлюючого документа, виданого до 1 січня 2013 року

У разі втрати або пошкодження документа про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року, дії визначаються у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому ПКМУ від 25 грудня 2015 року № 1127. 

Державний реєстратор для відновлення права на власність (або користування) земельної ділянки чи нерухомості, використовує відомості з Державного земельного кадастру або з Реєстру прав власності на нерухоме майно (він є архівною складовою частиною Державного реєстру прав), а також паперові документи: реєстрові книги, реєстраційні справи, які вели спеціалісти бюро технічної інвентаризації.

Тож, у разі, якщо у заявника збереглися копії примірника втраченого, пошкодженого чи зіпсованого державного акта, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, то їх також варто подати державному реєстратору від час процедури відновлення документів.

Державна реєстрація прав в такому випадку проводиться виключно за умови встановлення державним реєстратором наявності зареєстрованих речових прав на підставі таких документів у Державному земельному кадастрі чи в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, або на паперових носіях інформації.

Якщо таким майном є завершений будівництвом об’єкт чи об’єкт незавершеного будівництва, – відновлення документів відбувається також за наявності відомостей про його технічну інвентаризацію, отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. При цьому обов’язково у Держреєстрі зазначається інформація про втрату, пошкодження чи зіпсування відповідного документа.

Державна реєстрація права власності проводиться у ЦНАП за місцем вашого проживання. Строки проведення цієї дії – 5 робочих днів з моменту подання заяви. Нагадаємо, що переселенці отримують адміністративні послуги за місцем свого фактичного проживання завдяки довідці ВПО.

В якому випадку доведеться звертатися до суду?

Якщо немає можливості отримати дублікат втрачених, пошкоджених чи зіпсованих документів, то треба буде звертатися до суду до суду. В залежності від того, з якої причини відсутні правоустановчі документи, визначається майбутній алгоритм дій в судовому порядку. Так заявами, що подаються до суду можуть бути: заяви про визнання права власності на майно, заяви про встановлення юридичного факту, заяви про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом витребування правовстановлюючих документів на майно, відповідно до обставин, які склалися у заявника.

 

Ви можете звернутися до мереж громадських приймалень УГСПЛ за безоплатною юридичною допомогою. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.

Громадські приймальні УГСПЛ, що допомагають постраждалим від війни, працюють за підтримки Програми USAID Ukraine «Права людини в дії».

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: