Публікація

Виїзд дитини за кордон під час воєнного стану

З початку повномасштабного вторгнення РФ більше 6 мільйонів українців були вимушені покинути свої домівки та виїхати за кордон у пошуках безпеки. До приймалень УГСПЛ почастішали питання — які документи збирати та чи потрібна згода іншого з батьків? Правила виїзду дітей за кордон в умовах воєнного стану роз’яснює Іван Сагун, юрист громадської приймальні УГСПЛ у м. Кропивницький.

За українським законодавством, фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України (ч. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України).

Діти, котрі не досягли шістнадцяти років мають право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними, крім випадків, передбачених законом. На сьогодні порядок виїзду фізичних осіб за межі України регулюється Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

Іван Сагун, юрист громадської приймальні УГСПЛ у м. Кропивницький

Серед іншого, у Правилах зазначено, що діти, які не досягли 16-річного віку, перетинають кордон в супроводі:

  • одного з батьків — на підставі свідоцтва про народження дитини (без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків);
  • інших родичів (це можуть бути баба, дід, повнолітні брат чи сестра, мачуха або вітчим) — на підставі свідоцтва про народження дитини та документа, який підтверджує наявність родинних зв’язків (без нотаріально посвідченої згоди);
  • інших осіб, які не є родичами дитини, — на підставі письмової заяви одного з батьків, завіреної органом опіки та піклування, та за наявності свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України) або документа, що містять відомості про особу, на підставі яких Державна прикордонна служба України дозволить перетин державного кордону.

Важливо! Рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, що супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням того, чи звільнена ця особа від військової служби та мобілізації. При цьому, під час перетину кордону мають бути з собою всі підтверджуючі документи.

Після прибуття дитини до держави остаточного перебування, особи, що супроводжують дітей, зобов’язані протягом семи робочих днів звернутися до закордонної дипломатичної установи України в державі перебування для постановки їх на тимчасовий консульський облік.

Зауважимо, що Правила перетину кордону можуть змінюватися, тому, у разі сумнівів та для отримання актуальної інформації, можна звернутися на гарячу лінію Прикордонної служби України.

Гаряча лінія Державної прикордонної служби України:

  • 1598 для дзвінків з території України (лінія безкоштовна);
  • +38(044)527-63-63 для дзвінків із-за кордону (згідно з тарифами відповідного оператора зв’язку)

Також отримати консультацію щодо актуальності законодавства ви можете в приймальнях мережі УГСПЛ, контакти яких за посиланням.

Мережа приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим від наслідків збройної агресії РФ проти України за підтримки Програми USAID Ukraine – USAID Україна «Права людини в дії»

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

 

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: