Публікація

Дитина народжена за кордоном: яке свідоцтво отримувати?

З початком повномасштабної війни багато українців були вимушені покинути свої домівки. Серед них є й вагітні жінки, яким доведеться народжувати закордоном. Як оформити свідоцтво про народження дитини, перебуваючи за кордоном? Чи має право народжена дитина на отримання іноземного громадянства? Практичні поради надали адвокатка та юрист приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одеса Юлія Лісова і Артем Таукач.

Отримання українського свідоцтва про народження

Державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України, що, як і раніше, керуються спеціальним нормативним документом – Інструкцією про порядок реєстрації актів громадянського стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України, затвердженою наказом Міністерства юстиції України, Міністерства закордонних справ України від 23.05.2001 № 32/5/101.

Реєстрація народження дитини за кордоном відповідно до Інструкції провадиться консулом з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.

Зазначена дія провадиться за місцем народження або за місцем проживання батьків дитини або одного з них за їх письмовою заявою, а в разі хвороби, смерті батьків або з інших причин неможливості зареєструвати народження – за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я, у якому народилася дитина або в якому на цей час вона перебуває.

Заяву про реєстрацію народження дитини батьки зобов’язані подати невідкладно, але не пізніше одного місяця з дня народження дитини, а при народженні мертвої дитини – не пізніше трьох діб.

Інструкція передбачає, що для реєстрації народження дитини до уваги консула мають бути подані наступні документи:

  • документ медичного закладу про народження дитини. У виняткових випадках, при народженні дитини поза медичним закладом, – довідка лікаря, який надавав допомогу при пологах. У разі народження дитини вдома без медичної допомоги факт і час народження повинні бути підтверджені підписом двох свідків, присутніх при пологах, із зазначенням їхніх прізвищ, імен та по батькові, місця проживання і документів, що посвідчують їх особи, а також медичним документом про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (приватного лікаря);
  • паспортні документи, що посвідчують особи батьків (одного з батьків). Якщо документ, який посвідчує особу одного з батьків, з поважних причин не може бути пред’явлений, то відомості про другого з батьків у такому випадку зазначаються на підставі свідоцтва про шлюб. Дані про громадянство та національність в актовому записі про народження та свідоцтві не заповнюються;
  • документ, який є підставою для внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства, спільна заява матері та батька дитини, якщо батьки не перебувають у шлюбі, спільна заява матері та її чоловіка про невизнання чоловіка батьком дитини, спільна заява батька дитини та чоловіка, який перебуває у шлюбі з її матір’ю). У разі відсутності свідоцтва про шлюб для внесення відомостей щодо батька дитини, який перебуває у шлюбі з її матір’ю, витребовується копія відповідного актового запису.
Ілюстративне фото. Джерело: unsplash.com

Реєстрація народження, а також видача свідоцтва про реєстрацію цього акту цивільного стану проводяться без стягнення консульського збору. За результатами реєстрації цього акту видається свідоцтво про народження.

Свідоцтво про народження зазвичай отримується заявниками в день звернення, за умови наявності всіх необхідних документів.

Які ж особливості накладає воєнний стан на державну реєстрацію народження дитини за кордоном?

Так, 26.02.2022 Міністерством юстиції України були внесені зміни до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5.

Якщо народжена в Україні дитина не була зареєстрована в органах державної реєстрації актів цивільного стану та через повномасштабну агресію була вивезена батьками (або одних із них) за кордон, реєстрація її народження може бути проведена в закордонній дипломатичній установі України за місцем перебування дитини.

Також, варто зазначити, що народження дитини також може бути зареєстроване у державних установах країни перебування батьків та дитини за кордоном України. У такому разі, як правило, додаткова або повторна реєстрація акту народження в державному органі на території України не провадиться, а свідоцтво про народження дитини, видане компетентними органами іноземної держави, за умови належного засвідчення (апостиль / консульська легалізація або на підставі діючого договору про правову допомогу) є дійсним на території України.

Варто зазначити й про другий варіант розвитку подій, а саме: новонароджені діти можуть отримати іноземне свідоцтво про народження, а згодом й можливо одержати громадянство відповідної країни за місцем народження. Але останнє справедливо тільки для тих країн, які визнають громадянство за правом народження «jus soli». У цьому випадку держава одразу надає громадянство усім новонародженим, без урахування громадянства батьків. Проте, інколи попередньо необхідно виконати ряд додаткових вимог. Розглянемо декілька прикладів.

У США громадянство отримують всі діти, які були народжені в країні, без будь-яких додаткових вимог. На підставі довідки з пологового будинку дитина отримує сертифікат про народження, а пізніше паспорт. Коли дитині виповниться 21 рік, то вона зможе отримати громадянство для батьків – на підставі об’єднання родини.

Правила оформлення громадянства у Франції для дітей досить складні, проте батькам не обов’язково мати резидентство. Дитина, яка народилась в країні, може набути громадянства після досягнення нею 13-річного віку.  При цьому більшу частину життя вона має прожити в країні.

В Ізраїлі також необхідно виконати ряд вимог. Якщо дитина народилася в країні та не отримала іншого громадянства, то вона може подати заяву на ізраїльське громадянство у віці від 18 до 21 року. Паспорт видадуть лише тим, хто прожив в Ізраїлі щонайменше п’ять років до подання заяви на громадянство.

Варто зазначити, що у разі отримання свідоцтво про народження іноземного зразка, виникає ряд нюансів стосовно реалізації її інтересів у правовідносинах з Україною.

У такому разі відомості про народження дитини будуть відсутні у державному реєстрі актів реєстрації цивільного стану. В такому разі, для держави Україна з юридичної точки зору дитини просто не буде існувати.

Також, отримання соціальних виплат у зв’язку із народженням дитини буде значно ускладненим, оскільки законодавство України наразі не пристосовано до таких випадків.

Підбиваючи підсумки, хочемо зазначити, що батьки мають знати юридичні нюанси отримання свідоцтва про народження дитини і свідомо підходити до наслідків.

Матеріал підготували фахівці Громадської приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Одеса Юлія Лісова і Артем Таукач 


Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:

Facebook | Instagram | Telegram юридичний | Telegram з анонсами подій Twitter Youtube


Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим внаслідок війни Росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо в 18 областях країни. Щоб дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт, або на сторінку у Фейсбук.

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Також може бути корисним

Приєднуйтесь

Робiмо велику справу разом!
Підтримати Стати волонтером Пройти стажування

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: