Нові можливості для кандидатів в усиновлювачі: тимчасова опіка над дитиною до рішення суду
В Україні запроваджено важливі зміни в процесі усиновлення — тепер кандидати в усиновлювачі можуть взяти дитину під тимчасову опіку ще до остаточного рішення суду. Таке рішення ухвалив уряд, і воно має на меті покращити процес адаптації дітей до нових сімей.
Про значення цього кроку і ситуацію з усиновленням в Україні в етері Громадського радіо розповіла Аксана Філіпішина, заступниця керівника аналітичного відділу Української Гельсінської спілки з прав людини.
Два різновиди тимчасової опіки
Нововведення стосується двох категорій дітей:
- Діти, евакуйовані за кордон у складі закладів — для них запроваджена тимчасова опіка строком на три місяці.
— Ця норма діє вже понад рік. Кандидати в усиновлювачі оформляють тимчасову опіку в Україні, їдуть за кордон, забирають дитину і мають за цей термін підготувати всі документи для усиновлення дитини та звернутися до суду. Якщо протягом трьох місяців заяву до суду не подано або виникли інші обставини, що унеможливлюють подальше проживання дитини з кандидатами в усиновлювачі — опіка знімається, — розповідає експертка.
- Діти, які перебувають на підконтрольній території України — кандидати в усиновлювачі, які вже познайомилися з дитиною і подали заяву до суду, можуть взяти її у свою родину поки триває судова процедура.
Щодо другого типу тимчасової опіки Філіпішина зазначає: «Кандидати в усиновлювачі, які вже познайомились з дитиною і подали заяву до суду про усиновлення, на той час, поки будуть тривати судові процедури, можуть взяти цю дитину у свою родину, для того, щоб і дитина, і майбутні батьки звикали один до одного».

Статистика усиновлення в Україні
За словами експертки, ситуація з усиновленням в Україні має свої особливості:
- У 2024 році відбулося 1270 усиновлень, а у 2023 році — лише 927
- Загалом в Україні близько 62 тисячі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
- Усиновленню підлягає лише 15 тисяч із них
- 70% дітей на обліку з усиновлення — старші 10 років
- Кожна третя дитина має братів і сестер (групи по 2-6 дітей)
- Менше ніж 10% дітей на обліку — віком до 5 років
— У нас, в принципі, упродовж багатьох років підлягає усиновленню менше 20 тисяч дітей із загальної чисельності сиріт та позбавлених батьківського піклування. Якщо говорити станом на зараз, то це 15 тисяч дітей. Така ж чисельність дітей, яка підлягала усиновленню, була і напередодні повномасштабного вторгнення, — розповідає Аксана Філіпішина.
Очікування усиновлювачів і реальність
Існує помітний розрив між очікуваннями потенційних усиновлювачів та реальною ситуацією.
— Із цих 15 тисяч дітей, 70% дітей — це діти старше 10 років. У той час, як таку категорію дітей виявляють бажання усиновити всього 3% кандидатів-усиновлювачів. Тому що переважна більшість з них хочуть усиновити дитину якомога молодшого віку. З тим, щоб впливати на дитину своїми методами виховання, власними сімейними традиціями і таке інше, — зазначає Філіпішина.
Ще одним викликом є те, що багато дітей мають братів і сестер, яких бажано не розлучати. Закон допускає таке розлучення лише крайньому випадку.

— Окрім того, кожна третя дитина із цих 15 тисяч має братів і сестер. Тобто це групи дітей по дві, три, а інколи п’ять і шестеро дітей. На практиці кандидати в усиновлювачі не готові до прийняття одномоментно у свою родину отакої великої групи дітей, — пояснює експертка. — Люди розраховують на те, що вони всиновлять одну дитину у віці до п’яти років. А таких дітей, на превеликий жаль, на обліку менше 10%.
Судова процедура усиновлення
Усиновлення в Україні — виключно судова процедура. Це процедура, яка визначена цивільно-процесуальним кодексом України як окреме провадження. Попри те, що заяви про усиновлення мають розглядатися якнайшвидше, на практиці строк їх розгляду абсолютно різний. Це залежить від завантаженості суддів та складності кейсу (наприклад, декілька претендентів на усиновлення однієї дитини, раптово з’являються родичі, які хочуть взяти дитину під опіку і так далі). Тому в одних випадках суди, які розглядають справи про усиновлення упродовж тижня, є суди, які розглядають усиновлення упродовж місяця або двох.
— Ці обставини, на жаль, не залежать ні від волі органу опіки і опікування, який надав висновок про доцільність усиновлення дитини, ні від кандидатів в усиновлювачі, тому що рішення про усиновлення в Україні приймає виключно суд, — пояснює Аксана Філіпішина.
Крім того, строки залежать від конкретної ситуації та складності справи, особливо коли йдеться про усиновлення дітей, які мають родичів або старших братів і сестер.
— Це може залежати і від того, чи є родичі, які претендують на дитину. Можуть бути старші брати-сестри, які виставляють певні умови щодо збереження контактів з дитиною, яка усиновлюється і з якихось причин з ними розділяється. Наприклад, коли не здійснюється усиновлення всієї групи братів і сестер, а усиновлюють одного чи одну з них, — додає Філіпішина.

Вплив війни на процес усиновлення
Після повномасштабного вторгнення Росії усиновлення в Україні було тимчасово призупинено, але з 1 червня 2023 року процес розблоковано. Однак досі залишається забороненим усиновлення для іноземців українських дітей, а також для громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях, а також на територіях, де ведуться активні бойові дії відповідно до переліку, визначеного урядом.
Через невпевненість у завтрашньому дні та складність прийняття такого відповідального рішення під час війни, кількість усиновлень залишається відносно невеликою.
— У 2023 році в Україні відбулося всього 927 усиновлень. Наразі показник дещо збільшився. Проте об’єктивно, що люди під час повномасштабного вторгнення, коли немає впевненості у завтрашньому дні, коли наші міста і села під щоденними обстрілами, коли економічна ситуація в родинах нестабільна, а психологічний стан бажає залишатися кращим — вагаються у прийнятті рішення про усиновлення дитини, адже це надзвичайно серйозна відповідальність, — вважає Аксана Філіпішина.
Утім, 15 тисяч маленьких українців чекають на своїх батьків.
Процедура їх усиновлення визначена Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року № 905.
В цьому документі передбачено кроки, які має зробити людина, яка хоче усиновити дитину та перелік документів, необхідний для цього.
Підписуйтесь на сторінки УГСПЛ у соціальних мережах:
Facebook | Instagram | Telegram — УГСПЛ пише | Telegram з анонсами подій | Twitter | Youtube | Viber